Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Munkanélküliség, a monetáris unió további kiépítése, migráció és uniós tengerpolitika – ezek lesznek a görög elnökség prioritásai január elsejétől.
„A görög makacssága nem kis fejfájást okoz Brüsszelben. Kérdéses az is, hogyan lehet megbízni a görögöket a monetáris unió további építésével, ha a már most életben lévő szabályoknak sem tesznek eleget. De Szamarasz eltökéltnek hangzott, mondván ambíciózus, de reális a görög uniós elnökség napirendje.
Görögország szeretné, ha az EU országai között megoszlanának a menekültek befogadásának terhei. Szerintük az uniós országoknak lakosságszámuk és GDP-szintjük figyelembe vételével kéne egymás közt osztaniuk a befogadott menekülteket. Görögország az egyik első állomása az Ázsiából érkező menekülteknek. Más konkrétumot azonban nem nagyon tudni egyelőre abból a bizonyos ambíciózus programból.
A hat hónapos elnökség a görögöknek 30 millió euróba kerül majd, ami jóval kevesebb mint az átlagosan elköltött 60-80 millió egy-egy tagállam részéről. A honlapjuk még nincs kész, egy "ideiglenes" weblapot működtetnek egyelőre. Az elnökséget szimbolizáló hajó még nem ért révbe. Kérdéses, hogy az Európai Parlament mandátumának lejárta előtti jogszabálydömpinget át tudja-e verni majd a rendszeren a görög diplomatasereg.”